ASPEKTY FORMALNE

           

Uwolniony w 2007 roku rynek energii elektrycznej, umożliwia odbiorcy/klientowi wybór dowolnego sprzedawcy energii elektrycznej posiadającego koncesję na sprzedaż energii wydaną przez Urząd Regulacji Energetyki.

Prawo Energetyczne reguluje w tym obszarze warunki dotyczące funkcjonowania koncesjonowanych sprzedawców energii oraz warunki realizacji usługi dystrybucji energii, realizowane przez operatorów systemów dystrybucji.

Zakres Ustawy prawo energetyczne – tekst jednolity Dz. U. z 25.09.2012, poz. 1059 nie narzuca określonego trybu doprowadzenia do zawarcia umowy. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, zakup energii może odbywać się przy udziale podmiotu pośredniczącego w zawarciu umowy pomiędzy klientem a sprzedawcą.

Obecnie standardem jest funkcjonowanie podmiotów, które zajmują się sprzedażą energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i biznesowych.

Klient poszukujący oferty może również skorzystać z usługi doradcy energetycznego, który może pośredniczyć pomiędzy klientem a sprzedawcami energii. Zakres realizowanych przez doradcę działań uzależniony jest od indywidualnych oczekiwań klienta.

Doświadczenia rozwiniętego w naszym kraju rynku ubezpieczeń pokazują, że taka forma pośredniczenia w zawarciu umowy pomiędzy klientem a sprzedawcą pozytywnie wpływa na podniesienie jakości obsługi klienta jak również wzrost konkurencyjności ofert otrzymywanych przez klienta.

W odniesieniu do rynku energetycznego doradztwo energetyczne rozwinęło się np. W USA i Wielkiej Brytanii, Francji, gdzie tego typu podmioty realizują pełen zakres obsług klientów począwszy od przeprowadzenia audytu energetycznego, poprzez wybór najkorzystniejszej dla klienta oferty, kończąc na przeprowadzeniu procesu podpisania umowy.

Instytucja doradcy w Europie dotyczy różnych obszarów związanych z zakupem produktów, których sprzedaż jest koncesjonowana np. prąd, gaz, paliwa płynne etc.

Polskie przepisy zgodne są z wytycznymi funkcjonującymi w innych krajach europejskich, które przeprowadziły deregulację rynku energii dużo wcześniej niż miało to miejsce w Polsce.

 


MAPA DZIAŁALNOŚCI OSD


KOMUNIKATY URE


LISTA SPRZEDAWCÓW ENERGII

 

                         

 

 

 

 

 

 

 

Wolisz porozmawiać? Wpisz telefon, oddzwonimy!

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.