faktura PGE
1. Sprzedawca - Wszystkie państwowe spółki po 1 lipca 2007 wyodrębniły firmy zajmujące się dystrybucją, oraz sprzedażą. Sprzedawca rozlicza dwie pozycje: energie czynną i opłatę handlową. Powyższa pozycja ma tylko w tabelce OBRÓT (zamiennik do „sprzedaż”) energię czynną, co oznacza, że opłata handlowa wynosi 0 złotych. W tym przypadku, sprzedawcą jest oddział PGE z Warszawy.
2. Konto bankowe - Numer indywidualnego rachunku, na który możemy robić przelewy.
3. Nabywca – Dane osoby/firmy, na którą są wysyłane faktury.
4. Grupa taryfowa – określa, do jakiej grupy zalicza się odbiorca. W Polsce rynek energii elektrycznej ma grupy: A, B, C i G (ta ostatnia dla odbiorców indywidualnych). Szczegółowo spraw grup taryfowych zostanie omówiona w innym poście.
5. Energia czynna – jest to zużycie podane przez OSD do sprzedawcy. Opłata naliczana przez sprzedawcę energii. Cena pobranej energii, wyrażona w złotych za jedną kilowatogodzinę. Pokazuje, ile konkretnie zużyliśmy prądu.
6. Opłata przesyłowa stała - Jeden ze składników opłat za dystrybucję energii. Jest to koszt eksploatacji i rozwoju sieci przesyłowej i dystrybucyjnej. Obliczany jest na jednostkę mocy umownej, a w przypadku gospodarstw domowych w odniesieniu do układu pomiarowo -rozliczeniowego (jest niższy dla układu jednofazowego i wyższy dla ukłądu trójfazowego, tzw. siły). Pobierany jako opłata miesięczna, np. 1,25 zł/miesiąc.
7. Opłata przesyłowa zmienna całodobowa - Zawiera uzasadnione koszty zakupu energii przez dystrybutora koniecznej do pokrycia różnic bilansowych (m.in. strat w sieci) oraz kosztów związanych z transportem energii sieciami innych poziomów napięć i sieciami należącymi do innych operatorów (dystrybutorów i operatora systemu przesyłowego) oraz przedsiębiorstw energetycznych. Obliczany jest na jednostkę energii elektrycznej pobiera.
8. Opłata przejściowa - Od dnia 1 kwietnia 2008 r. wprowadzono w rozliczeniach stawki opłaty przejściowej. Stanowi ona”wynagrodzenie za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego”.
9. Opłata abonamentowa - Jest to opłata pobierana przez dystrybutora za obsługę związaną z odczytywaniem wskazań układów pomiarowo - rozliczeniowych (liczników) i ich kontrolą. Często wysokość opłaty abonamentowej uzależniona jest od cyklu rozliczeniowego, im częściej dokonywany jest odczyt licznika, tym wyższa opłata abonamentowa. Opłata abonamentowa pobierana jest w pełnej wysokości za każdy miesiąc niezależnie od tego, w którym dniu miesiąca nastąpiło zawarcie lub rozwiązanie umowy.
10. Upoważniony do wystawienia faktury – Imię i nazwisko osoby, która wystawiła fakturę.
11. Adres Biura Obsługi Klienta – Tu należy się zgłosić w razie problemów.
13. Numer faktury VAT – Ważne dla odliczających VAT oraz księgowych.
15. To dwie ważne daty, określające, za jaki okres jest dana faktura.
16. Lokalizacja licznika – Numer licznika.
17. Adres PPE (Punktu Poboru Energii) – gdzie dostarczana jest energia elektryczna.
18. Mnożna – Ilość PPE.
19. Zabezpieczenie – Informacja od Dystrybutora.
20. Moc umowna – Pomocna przy informacji, do jakiej grupy taryfowej nas zaliczyć.
21. Pobrana energia – Ilość energii, którą zużyliśmy, zgodna z energią czynną.
22. Podatek VAT – 23 % stawka VAT-u obowiązuje przy rachunkach za energię.
Źródło: https://www.mpolska24.pl/post/6267/jak-czytac-faktury-za-prad
Porównywarka prądu ENBAY.PL