Niezależnie od tego, czy prowadzimy firmę, czy chcemy zadbać o nasze gospodarstwo domowe i jego budżet, zależy nam na obniżeniu rachunków. Jeśli do tej pory tego nie weryfikowałeś, sprawdź ile możesz zaoszczędzić na zmianie operatora lub taryfy. To właśnie taryfa określa nam sposób dostawy prądu oraz to, jak naliczane są opłaty. Istnieją taryfy dzielące dobę na strefy, a także dni na robocze oraz święta – wszystko to wpływa na cenę prądu, czyli złotówek za kilowatogodzinę (kWh). Istnieje także podział na to, dla kogo dedykowana jest dana taryfa. Wyróżnia się to oznaczeniem literowym. Dla kogo przeznaczona jest taryfa C11 i jak dokładnie działa?

Taryfa C11 – podstawowe informacje

Taryfa C11 jest z założenia taryfą przeznaczoną wyłącznie dla firm – jedyną sytuacją, gdy skorzystać z niej może indywidualny odbiorca, jest wykorzystywanie energii elektrycznej do budowy nieruchomości lub domu. Taryfa C11 cechuje się niskim napięciem – jej moc umowna nie przekracza 40 kilowatów (kW), co zresztą oznacza pierwsza cyfra „1” w symbolu taryfy. Litera C odnosi się do dedykowanego odbiorcy taryfy – w tym przypadku firm, czyli jednostek gospodarczych. Kolejną istotną cechą taryfy C11 jest jej jednostrefowość – nie występuje tutaj podział na strefy czasowe jak w przypadku np. taryfy G12 czy G12w, gdzie cena za kilowatogodzinę jest niższa w jednej strefie (z reguły w godzinach nocnych i wieczornych). Taryfa C11 cechuje się taką samą ceną za energię elektryczną w ciągu całej doby.

Dla kogo najlepsza będzie taryfa C11?

Taryfa C11 może się wydawać bardzo podobnym rozwiązaniem jak taryfa G11 – w końcu obie są jednostrefowymi taryfami z mocą umowną do 40 kW. Podstawowa różnica wynika z charakteru odbiorcy. Z taryfy G11 mogą korzystać jedynie odbiorcy indywidualni (gospodarstwa domowe) z nielicznymi wyjątkami. Natomiast z taryfy C11 skorzystają jedynie firmy – wynika to ze sposobu rozliczania z operatorem i regulacjami dotyczącymi dostarczania oraz naliczania opłat za energię elektryczną. Istotną kwestią jest w tym przypadku, czy miejsce prowadzenia działalności gospodarczej pokrywa się z miejscem zameldowania/zamieszkania, a także czy w miejscu działalności przeprowadzamy spotkania z klientami. Jeżeli tak – wybierzmy taryfę C11. Jak zauważono, taryfa C11 charakteryzuje się niskim napięciem – 40 kW. Dlatego najlepiej sprawdza się w niewielkich firmach, gdyż intensywność i zapotrzebowanie na energię elektryczną w takich jednostkach gospodarczych jest znacznie mniejsza – nie ma sensu przepłacać i korzystać np. z taryfy C21, jeżeli nasza firma jest mała. Jednostrefowość taryfy C11 wskazuje także na potencjalnych najlepszych odbiorców tego typu rozwiązania – będą to firmy zużywające energię elektryczną głównie w godzinach dziennych, gdyż cena za kWh jest identyczna przez całą dobę. Dzięki temu, firmowy rachunek za prąd będzie niższy, niż w przypadku wyboru taryfy dwustrefowej, gdzie godziny dzienne są obciążone wyższą ceną za kilowatogodzinę. Dzięki temu, taryfa C11 doskonale sprawdzi się w większości zarejestrowanych firm – zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, wolnych zawodów, a także sklepów, biurowców i tym podobnych. Firma może w łatwy sposób sprawdzić, czy opłaca jej się taryfa jednostrefowa C11 – jeżeli na podstawie liczników w godzinach wieczornych lub nocnych nie następuje zużycie więcej niż 25% całości zużytej energii, wówczas warto pozostać przy taryfie jednostrefowej.

Jak wybrać najkorzystniejszą taryfę C11?

Cena za kilowatogodzinę w taryfie jednostrefowej C11 różni się w zależności od operatora. Zmiana dystrybutora często jest doskonałym sposobem na obniżenie rachunków za prąd w firmie. Warto pamiętać, że zmiana operatora nic nie kosztuje, a pozwala zaoszczędzić na zużyciu energii elektrycznej. Do porównania cen energii wśród kilku operatorów posłuży internetowa porównywarka cen prądu Enbay. Przede wszystkim, należy wybrać lokalizację – na podstawie kodu pocztowego porównywarka znajdzie operatorów dostarczających prąd w okolice Twojej firmy. Jest to o tyle istotne, że dzięki liberalizacji rynku energetycznego w Polsce, zróżnicowane są nie tylko ceny za kilowatogodzinę, ale także dostępność operatorów w danej lokalizacji. Trzeba również wybrać taryfę – w tym przypadku będzie to najpopularniejsza wśród firm ze względu na swoją uniwersalność taryfa C11. Wystarczy kilka kliknięć i porównywarka cen prądu ukaże tabelę z porównaniem cen od poszczególnych operatorów. Z uwagi na popularność taryfy C11, do wyboru będzie dostępnych wielu operatorów. Dzięki porównywarce zobaczysz ile obecnie płacisz za prąd. Ma to kluczowe znaczenie, gdy spojrzymy na oferowane ceny za kilowatogodzinę oraz koszt całkowity u każdego z dostępnych dystrybutorów. Porównywarka automatycznie pokazuje ile firma zaoszczędzi na zmianie operatora – zarówno pod kątem kosztu kilowatogodziny, jak i całkowitego. Na koszt całkowity w taryfie C11 składa się cena za kilowatogodzinę (taryfa jest jednostrefowa, więc obowiązuje tu jedna cena), opłata za prąd, opłata za dystrybucję, czyli dostarczenie energii do firmy, a także opłata handlowa, pokrywająca koszty administracyjne związane z obsługą danego klienta. Dzięki zsumowaniu wszystkiego w pozycji koszt całkowity możesz wybrać najtańszą taryfę C11 spośród dostępnych. Masz także możliwość zadzwonienia do konsultanta danego operatora i przedyskutowania indywidualnej oferty. Jeżeli jesteś zdecydowany na danego operatora dla swojej firmy, możesz również wygenerować gotową umowę. Zmniejsz rachunki w swojej firmie, wybierając najlepszą taryfę C11 z pomocą porównywarki Enbay.

Wolisz porozmawiać? Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!

Obowiązek informacyjny
Twoja prośba została wysłana. Niebawem do Ciebie oddzwonimy