Prowadząc gospodarstwo domowe lub własny biznes – nawet najmniejszy – jesteś odbiorcą energii elektrycznej. Warto zainteresować się tym, z jakiej oferty i taryfy energetycznej korzystamy. Prócz ciągłości w dostawach prądu, zależy nam także na jak najniższych kosztach. Do tego potrzebne jest odpowiednie dostosowanie dostawcy, oferty i taryfy do naszych potrzeb. Wielu odbiorców widząc oznaczenia taryf zachodzi w głowę co oznaczają poszczególne litery i cyfry w taryfach. Czasami porównywarki cen prądu takie jak Enbay wskazują automatycznie najpopularniejszą taryfę. Warto jednak wiedzieć więcej. Czym jest taryfa G11, która tak często widnieje w ofertach dostawców?

Taryfa G11 – podstawowe informacje

Stając przed wyborem taryfy energii elektrycznej, decydujemy tak naprawdę o cenie za wykorzystaną kilowatogodzinę (kWh) w zależności od strefy czasowej i kilku innych czynników – między innymi tego, kiedy wykorzystujemy energię. Taryfy zostały stworzone w celu łatwiejszego ustalenia opłat i sposobu dostawy energii dla operatorów. Oznaczenie literą „G” w taryfie G11 pochodzi od gospodarstw domowych. Uważa się, że G11 jest przeznaczona właśnie dla nich – jak się okaże, nie tylko. Taryfy z grupy G muszą być zatwierdzone przez Urząd Regulacji Energetyki – kontroluje on ceny w imieniu klientów. Co oznaczają cyfry? W taryfie G11, pierwsza cyfra oznacza moc prądu, jaki będzie dostarczany do danego lokalu, mieszkania lub budynku. W tym przypadku, cyfra „1” wskazuje na prąd o maksymalnej mocy 40 kW. Jest to moc wystarczająca do codziennego funkcjonowania gospodarstwa domowego lub firmy. Druga cyfra w oznaczeniu odnosi się do liczby stref czasowych, w jakich następuje rozliczenie taryfy. W taryfie G11 jest to ponownie cyfra „1”, co znaczy, że jest tylko jedna strefa czasowa (taryfa jednostrefowa). Przy takim oznaczeniu, cena za kWh (kilowatogodzinę) jest taka sama przez całą dobę, bez podziału na strefy czasowe. To znaczne ułatwienie i czyni taryfę G11 najpopularniejszym rozwiązaniem.

Dla kogo najlepsza będzie taryfa G11?

Mogłoby się wydawać, że oznaczenie „G” czyni taryfę G11 najlepszą opcją tylko dla indywidualnych, prywatnych gospodarstw domowych. Rzeczywiście, jest to idealne rozwiązanie do domu, zwłaszcza jeśli energia elektryczna jest wykorzystywana przez całą dobę, a nie tylko w wyznaczonym jej okresie. Jednakże, nie tylko indywidualne osoby prowadzące normalne gospodarstwo domowe mogą zdecydować się na taryfę G11. Podstawowym wymaganiem, by stać się odbiorcą w taryfie G11, jest przyłączenie do sieci niskiego napięcia. Warunki te spełniają lokale i budynki przeznaczone do działalności gospodarczej, polegającej na wynajmie, zakwaterowaniu lub leczeniu (w niektórych przypadkach). Jeżeli Twoja działalność opiera się na tego typu usłudze, czyli jesteś odbiorcą w akademikach, plebaniach, hospicjach, klasztorach lub domach dziecka, możesz korzystać z taryfy G11. Jest to świetne rozwiązanie w każdym z tych przypadków, ponieważ cena za kilowatogodzinę jest taka sama w dzień i w nocy. Większość z firm obsługujących takie usługi nie ma możliwości wykorzystywania większej części zużycia energetycznego w nocy – np. prania, prasowania itp. Nie skorzystają więc z zalet taryfy G12, gdzie cena za kWh jest niższa w nocy. Warto zwrócić uwagę na źródło ogrzewania samego lokalu oraz wody w nim – taryfa G11 sprawdzi się dobrze tylko u odbiorców nie wykorzystujących energii elektrycznej do ogrzewania. Przeznaczona jest głównie dla odbiorców wykorzystujących prąd do oświetlenia oraz szeroko pojętych sprzętów RTV lub AGD.

Jakie firmy skorzystają z taryfy G11?

Jak wspomniano wcześniej, taryfa G11 jest przeznaczona głównie dla domostw – w Polsce korzysta z niej około 10 milionów gospodarstw domowych – ale korzystać z niej mogą efektywnie również niewielkie firmy. Muszą jednak spełniać określone wymagania. Przede wszystkim, by odbiorcą taryfy G11 mogła stać się firma, trzeba ustalić czy w lokalu, do którego doprowadzany jest prąd, odbywają się spotkania z klientami. Jeśli nie – nie ma najmniejszego problemu, by zastosować taryfę G11 i cieszyć się jedną ceną za kWh przez całą dobę. Jak łatwo się domyślić, dotyczyć to może zwłaszcza klientów biznesowych, którzy swoje usługi wyświadczają poza adresem zarejestrowania firmy – u klienta albo w niezależnym miejscu. Taryfa ta będzie także korzystna, jeżeli wykonujemy działalność gospodarczą z domu i w ciągu godzin dziennych pracują urządzenia elektroniczne – np. komputer, drukarka. Jeżeli prowadzisz działalność polegającą na sprzedaży towarów i magazynujesz je w lokalu, nie może on być zasilany taryfą G11. Dostawca energii, czyli zakład energetyczny, może wymagać od takiej firmy przejścia na taryfę skonstruowaną specjalnie dla firm, oznaczoną literą C. Przedsiębiorcy często szukają okazji, by część wydatków wrzucić w koszty działalności. Jeśli wybierzesz taryfę G11, nie będziesz miał takiej możliwości, gdyż jest ona przewidziana głównie dla indywidualnych gospodarstw domowych. Chcąc rozliczać się podatkowo ze zużycia energii elektrycznej, trzeba wybrać taryfę inną niż G11.

Jak wybrać najlepszą taryfę G11?

Ceny za prąd w taryfie G11 zależą od tego, czy odbiorca zmienił swojego dostawcę. Jeżeli nie, płaci tyle ile ustalił wspomniany wcześniej Urząd Regulacji Energetyki – kontroluje on ceny taryfowe. Jeżeli natomiast decydujemy się na zmianę dostawcy (przykładowo chcemy płacić mniej), cena za kilowatogodzinę w taryfie G11 będzie zależała od zawartej umowy. Pamiętaj, że możesz wystąpić o zmianę taryfy do swojego OSD – Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Zmiana z taryfy jednostrefowej na dwustrefową może wiązać się z koniecznością wymiany licznika, podobnie zresztą gdy zmieniamy taryfę w drugą stronę. Jak jednak wybrać najlepiej wśród dostępnych taryf G11? Do tego celu najlepiej posłuży porównywarka cen prądu Enbay.pl. Wystarczy wpisać swój kod pocztowy, by ustalić lokalizację i dostępność operatorów w okolicy Twojej firmy lub gospodarstwa domowego. Po wybraniu taryfy – w tym przypadku G11 – Enbay wskaże najlepsze dostępne oferty. Porównywarka od razu pokazuje cenę za kilowatogodzinę oraz koszt całkowity za miesiąc użytkowania danej taryfy. Dzięki niej można również zauważyć o ile procent oszczędzasz, wybierając nowego operatora energetycznego.

Wolisz porozmawiać? Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!

Obowiązek informacyjny
Twoja prośba została wysłana. Niebawem do Ciebie oddzwonimy