Każdy z nas jest odbiorcą energii elektrycznej, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę z istnienia czegoś takiego jak taryfy. To od nich zależy jak liczona jest cena prądu, z którego korzystamy. Priorytetem jest oczywiście jak najniższy rachunek miesięczny za prąd, natomiast warto zainteresować się kwestią wyboru taryfy pod kątem sposobu korzystania z energii. Każda polska taryfa posiada oznaczenie literowe i numeryczne. Czasami porównywarki cen energii automatycznie podpowiadają nam najpopularniejszą taryfę, warto jednak zrozumieć na co się decydujemy, wybierając daną taryfę. Co oznaczają litery i cyfry w ofercie, czym jest taryfa G12 i u kogo sprawdzi się najlepiej?

Taryfa G12 – podstawowe informacje

Podstawowym miernikiem i wyznacznikiem tego, ile zapłacimy za prąd w ujęciu miesięcznym, jest cena kilowatogodziny (kWh). To na jej podstawie oblicza się całkowity rachunek za energię elektryczną. Cena kilowatogodziny zależy od taryfy i kilku innych czynników – między innymi tego, kiedy wykorzystujemy prąd. Dzięki taryfom, dostawcy mogą w łatwiejszy i szybszy sposób naliczać opłaty klientom. Co znaczy „G” w taryfie G12? Jest to skrót od gospodarstwa domowego, czyli podstawowym, dedykowanym odbiorcom tego rozwiązania taryfowego. Nie jest to jedyny odbiorca – więcej o tym w dalszej części tekstu. Co oznaczają cyfry „1” i „2” w dalszej części nazwy taryfy? Pierwsze miejsce po literze jest przeznaczone do określenia mocy prądu, który jest dostarczany do odbiorcy w danej taryfie. Cyfra „1” znaczy, że energia elektryczna posiada moc niższą bądź równą 40 kW – wystarczającą do obsługi standardowych urządzeń domowych lub biurowych. Druga cyfra odnosi się do stref czasowych, w jakich funkcjonuje taryfa. G12 funkcjonuje w dwóch strefach czasowych, co w praktyce oznacza podział na godziny dzienne i wieczorno-nocne. W godzinach dziennych cena za kWh jest wyższa, natomiast w godzinach nocnych niższa. Jak wygląda podział godzinowy? To jest uzależnione od dostawcy energii – najlepiej dowiedzieć się u źródła, przed podpisaniem umowy. Z reguły godzinami dziennymi uznaje się te od 6 do 13 oraz od 15 do 22. W nocy za prąd w taryfie G12 mniej zapłacisz między 22 a 6 rano.

Dla kogo najlepsza będzie taryfa G12?

Ogólnie przyjęto zasadę, że taryfy z grupy „G” przeznaczone są jedynie dla indywidualnych gospodarstw domowych. Jest to poniekąd zgodne z prawdą, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by z taryfy G12 korzystały niewielkie firmy – np. osoby prowadzące działalność gospodarczą lub małe przedsiębiorstwa. Główną zaletą taryfy G12 jest niższa cena za energię elektryczną w godzinach nocnych. Ta taryfa świetnie sprawdzi się w gospodarstwie lub małej firmie, gdzie urządzenia pobierające najwięcej prądu mogą pracować między 22 a 6 rano. Mieszkając w bloku, ciężko używać pralki czy zmywarki lub odkurzacza w godzinach nocnych – co innego, gdy lokal znajduje się w pewnym odosobnieniu od sąsiadów. Również firmy, których urządzenia przeznaczone do podstawowej działalności (przykładowo drukarki czy komputery) mogą pracować w nocy i być efektywne, skorzystają na taryfie G12. To rozwiązanie jest przeznaczone dla osób indywidualnych oraz firm, potrafiących dobrze zaplanować swoje zużycie energii elektrycznej – tylko wtedy można wyciągnąć maksimum oszczędności na rachunkach, dzięki niższej cenie za kWh w nocy. Taryfa G12 jest doskonałym rozwiązaniem w każdym domu i lokalu używającym do ogrzewania energii elektrycznej. Dzięki niższej cenie za kilowatogodzinę w nocy, można taniej nagrzać pomieszczenia w godzinach między 22 a 6 i obniżyć swoje rachunki za prąd.

Kiedy firma może używać taryfy G12?

Z taryfy G12 z powodzeniem może korzystać osoba prowadząca działalność gospodarczą lub niewielka firma. Musi jednak spełnić określone warunki, by dostawca oraz operator nie wymusili na niej przejścia na taryfę przeznaczoną dla przedsiębiorstw – oznaczoną literą „C”. Chcąc korzystać z taryfy dwustrefowej i cieszyć się niższą ceną prądu w nocy, firma nie może przyjmować klientów w lokalu, który korzysta z taryfy G12. W praktyce, dobrze sprawdzi się to w firmach praktykujących spotkania z klientami w ich miejscu zamieszkania (np. usługi masażu czy doradcze) lub neutralnym miejscu. Podobnie jak w przypadku taryfy G11, z tej taryfy nie możesz skorzystać, jeśli działalność firmy opiera się na magazynowaniu towarów w danym lokalu, a następnie sprzedaży ich. W takiej sytuacji, dystrybutor energii elektrycznej może wnieść o zmianę taryfy dla Twojego przedsiębiorstwa. Warto pamiętać o możliwości wrzucenia rachunków za zużycie energii w koszty działalności firmy. Jest to możliwe tylko w przypadku korzystania z taryf „C” przeznaczonych dla przedsiębiorstw. Jeśli chcemy rozliczać się ze zużycia prądu podatkowo, nie możemy korzystać z taryfy G12.

Jak wybrać najlepszą taryfę G12?

Wybór najlepszej taryfy G12 jest bardzo prosty – tak jak w każdym innym przypadku trzeba kierować się najniższą ceną za kWh. W tej taryfie warto jednak zwrócić uwagę na obostrzenia dotyczące godzin obu stref. Jest to uzależnione od dostawcy energii elektrycznej. Wybierz godziny dzienne i nocne dostosowane do twojej działalności, tak, by wycisnąć jak najwięcej oszczędności z dwustrefowej taryfy. Do porównania cen taryf dostępnych na rynku energetycznym przydadzą się porównywarki prądu. Enbay.pl zapewnia maksymalnie prostą obsługę – wystarczy wpisać swój kod pocztowy, w celu zlokalizowania najbliższych dostępnych dystrybutorów prądu, a następnie wybrać taryfę (w tej sytuacji będzie to taryfa G12). Dzięki jednemu kliknięciu zobaczysz oferty lokalnych dostawców. Koszty są podzielone na opłatą za prąd, opłatę za dystrybucję, a także opłatę handlową. W taryfie G12 dostaniesz także informację ile wynosi cena za kWh w strefie I oraz strefie II – na tej podstawie możesz także wybrać najdogodniejszą ofertę. Na stronie masz również możliwość szybkiego podpisania umowy bądź rozmowy z konsultantem danego dostawcy oraz uzyskania większej ilości informacji.

Wolisz porozmawiać? Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!

Obowiązek informacyjny
Twoja prośba została wysłana. Niebawem do Ciebie oddzwonimy