Korzystając z energii elektrycznej w naszych gospodarstwach domowych lub firmach, wybieramy nie tylko spośród dostępnych operatorów. Oferują oni także różne taryfy – sposoby dostarczania energii, różniące się napięciem energii, sposobem naliczania opłat, a także samą wysokością opłat w zależności od godzin lub dni, w których z prądu korzystamy. Ważne jest, by wybrać dobrze dostosowaną do naszych potrzeby taryfę. Pomoże to w zredukowaniu kosztów energii elektrycznej na przestrzeni czasu. Jedną z takich taryf, która mocno skorelowana jest z godzinami i dniem użytkowania, jest właśnie taryfa G12w.

Taryfa G12w – podstawowe informacje

Taryfa oznaczona symbolem G12w jest taryfą przeznaczoną głównie dla gospodarstw domowych (lecz nie tylko) – co symbolizuje litera G. Dalsza część symbolu, czyli cyfra „1” odnosi się do mocy umownej, która nie przekracza w tej taryfie 40 kilowatów. Cyfra „2” oznacza, że G12w jest taryfą dwustrefową, czyli taką posiadającą dwie stawki za kilowatogodzinę (kWh), jedną niższą i drugą wyższą. Dodatek w postaci litery W oznacza taryfę weekendową. Taryfa G12w jako weekendowa, oznacza że w sobotę i niedzielę obowiązuje niższa stawka za kWh niż w ciągu dni powszednich. Ponadto, niższa cena prądu dotyczy także dni ustawowo wolnych, czyli wszelkich świąt. Taryfa G12w to niższa cena za energię elektryczną z reguły w godzinach od 22 do 6 rano, a także między 13 a 15 popołudniu. Pamiętaj jednak, by zweryfikować harmonogram czasowy u wybranego operatora.

Dla kogo najlepsza będzie taryfa G12w?

Jak wskazuje sama nazwa, taryfa G12w jest dedykowana głównie gospodarstwom domowym, które mogą dzięki dobremu rozplanowaniu swojego harmonogramu dnia, wykorzystać niższe stawki za kWh w nocy oraz weekendy. Ta taryfa cieszy się popularnością zwłaszcza w gospodarstwach domowych niezlokalizowanych w blokach mieszkalnych – można bez przeszkadzania sąsiadom korzystać z takich sprzętów jak pralka czy zmywarka w godzinach nocnych oraz w weekendy. Z tej taryfy skorzystają także osoby, które niewiele czasu spędzają w mieszkaniu podczas dni roboczych. Nie tylko gospodarstwa domowe i klienci indywidualni skorzystają z taryfy G12w. Skorzystać z niej mogą także firmy, których działalność opiera się na usłudze wynajmu lub zakwaterowania, czyli akademiki, klasztory, domy dziecka czy plebanie. W tym przypadku warto jednak również zwrócić uwagę na wykorzystanie energii elektrycznej w weekendy. Jeżeli jest możliwość większego wykorzystania mocy w soboty oraz niedziele, wówczas taryfa G12w będzie tą najbardziej opłacalną. Prowadząc firmę, należy pamiętać o kilku szczególnych zasadach, które uniemożliwią korzystanie z taryfy G12w. Jeżeli w naszym lokalu przyjmujemy klientów bądź np. jest on magazynem w działalności sprzedażowo-wysyłkowej, operator będzie zmuszony zmienić naszą taryfę na tę oznaczoną literką C, przeznaczoną jedynie dla firm.

Jak wybrać najkorzystniejszą taryfę G12w?

Przed decyzją i wyborem operatora, warto także pamiętać, że G12w ma dużo benefitów w postaci niższej ceny w godzinach nocnych, a także weekendy. Niestety, przez to cena za kilowatogodzinę w dzień może być wyższa niż zwykle. Pierwszym krokiem do zweryfikowania, jakiej taryfy energetycznej potrzebujemy w naszym gospodarstwie lub firmie, jest porównanie ofert poszczególnych dystrybutorów. Jest to o tyle istotne, że dzięki liberalizacji polskiego rynku energetycznego, mamy do wyboru wielu operatorów. Twoje rachunki za prąd są zbyt wysokie i chciałbyś to zmienić? Rozważ zmianę operatora – jest to doskonały sposób na zaoszczędzenie i stworzenie wolnych środków w budżecie gospodarstwa lub firmy. Pamiętaj, że w tym przypadku możesz bez większych komplikacji zmienić taryfę na G12. Jest to znacznie prostsze, jeśli chcemy przejść z jednej taryfy dwustrefowej na drugą, niż z dwustrefowej na jednostrefową. Najlepszym sposobem na porównanie cen prądu w zależności od operatorów jest internetowa porównywarka cen energii. Bez wychodzenia z domu jesteś w stanie sprawdzić, który operator w twojej lokalizacji oferuje najniższą stawkę za kWh w przypadku taryfy G12w. Używając porównywarki od Enbay.pl, należy podać lokalizację – nie każdy operator obsługuje każdy zakątek Polski. Jeśli już wybierzesz swoją lokalizację na podstawie kodu pocztowego, wystarczy przejść do dostępnych ofert. Enbay ukaże obecne rachunki w zestawieniu z potencjalnym nowym operatorem. W przypadku taryfy G12w, porównywarka wskaże wszystkie kluczowe elementy. Przede wszystkim cenę za kilowatogodzinę z podziałem na strefy – ile kosztuje kWh netto w strefie I (czyli dziennej) oraz w strefie II (czyli nocnej oraz w weekendy). Zestawienie pokazuje również na co składa się całkowity koszt miesięczny za energię elektryczną w każdej ofercie. W taryfie G12w opłatami są podstawowa opłata za energię czynną, a także opłata handlowa, w ramach której zawierają się koszty dystrybucji energii oraz procesów administracyjnych. Wszystko sumuje się w koszt całkowity, dzięki czemu możemy łatwo porównać ceny prądu. W porównywarce mamy także informację ile zaoszczędzimy w stosunku do obecnie używanej taryfy oraz operatora. Jeżeli twoja firma lub gospodarstwo często wykorzystuje energię elektryczną w nocy lub weekendy, wybierz taryfę G12w. Porównaj dostępne oferty na Enbay.pl – możesz również kilkoma kliknięciami zamówić rozmowę z konsultantem operatora lub wygenerować umowę. Pamiętaj, że zmiana operatora nic nie kosztuje, a może znacznie zmniejszyć wydatki na prąd.

Wolisz porozmawiać? Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!

Obowiązek informacyjny
Twoja prośba została wysłana. Niebawem do Ciebie oddzwonimy