Pobór energii elektrycznej wciąż wzrasta, wraz z coraz większą liczbą wykorzystywanych urządzeń w naszych domach oraz firmach. Rosną także ceny prądu - co zrobić, by zmniejszyć wciąż rosnące rachunki za jego zużycie? Oczywiście istotna jest świadomość ekologiczna, stosowanie energooszczędnych rozwiązań, czy każdorazowe wyłączanie danego urządzenia, gdy nie jest potrzebne. To jednak nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Niewiele osób - zarówno klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców - zdaje sobie sprawę, że istotną rolę odgrywa taryfa energii elektrycznej, z jakiej korzystają. Równie niewielka świadomość dotyczy tego, że zmiana operatora i taryfy jest bezpłatna, a potrafi zaoszczędzić sporo środków w budżecie. Ciekawą opcją dla przedsiębiorców i gospodarstw domowych jest taryfa G13 - z czym się wiąże i dla kogo będzie najlepsza?

Taryfa G13 - podstawowe informacje

Taryfa G13 jest stosunkowo rzadko wykorzystywana w polskich firmach oraz domach z uwagi na swoją dostępność. Z założenia jest dedykowana dla gospodarstw domowych - wskazuje na to litera G w symbolu, natomiast doskonale sprawdzi się także w kilku rodzajach przedsiębiorstw. Taryfa G13 jest taryfą, zgodnie z którą dostarczana jest energia elektryczna o niskiej mocy umownej do 40 kW - w tym przypadku wskazuje na to cyfra "1" w jej symbolu. Druga cyfra w symbolu, czyli "3", mówi o tym, że taryfa G13 jest trzystrefowa. Co to znaczy? Niektóre taryfy dzielą dobę na strefy czasowe. W każdej z tych stref cena za energię elektryczną (cena za kilowatogodzinę) jest inna. Istnieją taryfy jedno, dwu i trzystrefowe. Taryfa G13 dzieli dobę na 3 strefy czasowe - strefę cen niskich, strefę cen średnich oraz strefę cen wysokich. Podział stref zależy od miesięcy w roku kalendarzowym oraz samego dystrybutora. Najpopularniejszym przyjętym podziałem jest:

  • strefa wysokich cen (nazywana również szczytem popołudniowym): w lato (1.04 - 30.09) są to godziny 19-22. Zimą (1.10 - 31.03) są to godziny 16-19,
  • strefa średnich cen (nazywana również szczytem przedpołudniowym): zarówno w lato, jak i zimę są to godziny 7-13,
  • strefa niskich cen (pozostałe godziny doby): w lato są to godziny 13-19 oraz 22-7. Zimą są to godziny 13-16 oraz 21-7.

Jak widać, cena za kilowatogodzinę jest mocno uzależniona od tego, kiedy korzystamy z urządzeń w naszej firmie lub gospodarstwie domowym.

Dla kogo korzystna będzie taryfa G13?

Przede wszystkim, chcąc obniżyć rachunki za prąd z wykorzystaniem taryfy G13, powinniśmy przeanalizować nasze dobowe zużycie energii podczas normalnego funkcjonowania. Musimy posiadać informację o tym, kiedy pobieramy najwięcej prądu i korzystamy z największej ilości urządzeń elektrycznych. Jeżeli już chcemy korzystać z taryfy G13 ma to sens tylko w przypadku, gdy dostosujemy swoje dobowe zużycie prądu do jej cech. Jeżeli wykorzystujesz około 60% energii elektrycznej w godzinach niskich cen, warto zdecydować się na taryfę G13. Z zalety taryfy G13 skorzystać mogą także firmy polegające na udostępnianiu lokali. Akademiki, plebanie, domki letniskowe oraz kempingowe kwalifikują się do użytkowania G13. W jaki sposób mogą z niego skorzystać w celu obniżenia rachunków za prąd? Przede wszystkim, jeśli używają ogrzewania elektrycznego, mogą wykorzystywać godziny niskich cen, by nagrzać lokal i oszczędzać na energii. Podstawowym użytkownikiem i głównym odbiorcą taryfy G13 są jednak węzły cieplne oraz hydrofornie. Dzięki specyfice działania takich firm oraz pomp cieplnych, mogą one korzystać z energii elektrycznej tylko w godzinach niskich cen, oszczędzając do 50% w stosunku do innych taryf energetycznych.

Kto może skorzystać z taryfy G13?

Prócz ograniczeń dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej, istnieją również inne przeszkody, przez co nie każdy jest w stanie użytkować korzystnej cenowo taryfy G13. Pierwszą kwestią jest dostępność - obecnie taryfę G13 oferuje jedynie spółka Tauron. Jedyny operator w Polsce nie wszędzie jednak doprowadza ten rodzaj taryfy. Skorzystają z niej jedynie mieszkańcy oraz firmy znajdujące się w obszarze będzińskim, tarnowskim, krakowskim, bielskim i częstochowskim. Dzięki porównywarce Enbay natychmiast sprawdzisz, czy twoja lokalizacja znajduje się w obsługiwanym obszarze. Ponadto, istnieje także ograniczenie natury technologicznej. Taryfa G13 wymaga, by lokal, do którego jest dostarczana energia elektryczna, posiadała trójfazowe podłączenie energii elektrycznej. Nie jest to popularne rozwiązanie, z tego względu taryfa ta nie cieszy się wielką popularnością. Dodatkowo, prócz trójfazowego podłączenia, firma lub gospodarstwo domowe musiałoby zainwestować w trójfazowy licznik energii dostosowany do podłączenia, by prawidłowo naliczać zużycie prądu.

Wybór najlepszej taryfy G13

Jeśli jednak Twoja firma spełnia wszystkie wymagania, możesz skorzystać z taryfy G13. Pamiętaj, by wcześniej przeanalizować, czy zużycie dobowe rzeczywiście pomoże obniżyć rachunki - czyli energia jest w większości zużywana podczas godzin niskich cen. Do wyboru najlepszej oferty taryfy G13 posłuży porównywarka cen prądu Enbay. Po podaniu lokalizacji automatycznie zweryfikuje ona, czy twój lokal znajduje się w obsługiwanej strefie, a następnie wyświetli dostępne oferty. Również automatycznie wskaże obecne rachunki za prąd i to, ile zaoszczędzisz zmieniając taryfę oraz operatora. Procentowa zmiana wartości to nie wszystko - masz także wgląd do informacji o tym, co składa się na koszt całkowity prądu w tej taryfie. Wszystko podane w wygodnej formie z kosztem całkowitym w ujęciu miesięcznym.

Wolisz porozmawiać? Zostaw swój numer telefonu, oddzwonimy!

Obowiązek informacyjny
Twoja prośba została wysłana. Niebawem do Ciebie oddzwonimy